نوروز تجلی حیات

kt7i_httppayamedini.mihanblog.compost678.jpgحلول سال نو بر همه موحدان عالم تهنیت باد.

همۀ ما بهترین خاطرات خودمان را با لحظات تحویل سال، گره زده ایم. این لحظه برای ایرانی ها، لحظه با شکوه و مهمی است، چرا که آغاز حیات دوباره زمین است.

میل به حیات در درون انسان به شدت فعال و خاموش نشدنی است. امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمودند: «اعلَمُوا أنّهُ لیسَ مِن شیءٍ إلاّ و یَكادُ صاحِبُهُ یَشبَعُ مِنهُ و یَمَلُّهُ، إلاّ الحَیاةَ فإنّهُ لا یَجِدُ فی المَوتِ راحَةً، و إنّما ذلكَ بمَنزِلَةِ الحِكمَةِ التی هِی حَیاةٌ للقَلبِ المَیِّتِ، و بَصَرٌ لِلعَینِ العَمیاءِ، و سَمعٌ للاُذُنِ الصَمّاءِ؛(1) بدانید كه هیچ چیز نیست جز این كه دارنده اش از آن سیر و خسته مى شود مگر زندگى، زیرا كه او در مرگ آسودگى نمى بیند. زندگى، در حقیقت، همانند حكمت است كه حیات بخش دل مرده، بینا كننده چشم كور و شنوا كننده گوش كر است.»

با اینکه همه چیز روزی از چشم آدمی خواهد افتاد اما یک موضوع از این قاعده مستثنی است که همان حیات است. مزه حیات، هیچ گاه از بین می رود حتی در زمان پیری.

اما باید دانست که معنای واقعی حیات جز این نیست که خداوند متعال مؤمنى را که عمل صالح انجام دهد، به حیات جدیدى غیر آن حیاتى که به دیگران نیز داده زنده مى کند و این چنین انسانى در نفس خود لذت و سرورى درک مى کند که نمى توان اندازه اش را معین کرد و نمى توان گات که چگونه است.

پی نوشت:

نهج البلاغه، خطبه 133.


منبع : وبلاگ پیام دین


/ 1 نظر / 53 بازدید
elyacin

زندگی یعنی چه ؟ از خیاطی پرسیدند : زندگی یعنی چه ؟ گفت: دوختن پارگی های روح و دل با نخ توبه . از باغبانی پرسیدند: زندگی یعنی چه ؟ گفت: کاشت بذر عشق در زمین دلها زیر نور ایمان . از باستان شناسی پرسیدند: زندگی یعنی چه ؟ گفت : کاویدن جانها برای استخراج گوهر درون . از ایینه فروشی پرسیدند : زندگی یعنی چه ؟ گفت : زدودن غبار ایینه ی دل با شیشه پاک کن توکل . از میوه فروشی پرسیدند : زندگی یعنی چه ؟ گفت : دست چین کردن خوبی ها در صندوقچه ی دل . و اینک تو بگو زندگی یعنی چه ؟